Arama Yap Katkıda Bulun Wisharedom Uygulamasını Yükle! ISS Anlık Konumu Renk Paleti Oluştur Tema Seç
organik ürünler | Blog | Wisharedom

organik ürünler

2020-09-27 18:03:12

heidi

282

481

1 dakika 55 saniye

ORGANİK ÜRÜN NEDİR?
Tarımda hatalı uygulamalar sonucu doğal sistemin bozulması sebebiyle dengeyi yeniden kurmayı amaçlayan insana ve çevreye faydalı %100 doğal yöntemlerle üretimin amaçlandığı bir tarım şeklidir.

NEDEN ORGANİK ÜRÜNLERİ TERCİH ETMELİYİZ?

Tükettiğimiz gıdaların kimyasal maddelerle kirlenmesi sonucunda kanser giderek artmakta. Bu nedenle bitkisel ve hayvansal gıdaların olanaklar dâhilinde organik tercih edilmesi ve bitkisel gıdaların mevsiminde tüketilmesi büyük önem taşımaktadır.

Organik ürünlerin diğer ürünler arasında ki fiyat farklılığı organik ürünleri tüketmemizde  bir engel oluşturmaktadır Bu da hava kirliliği, toprak kirliliği ve böcek ilaçları gibi vücudumuza çok zararlı kimyasal maddeleri daha çok içeren gıdalara olanak vermektedir.

Organik tüketilecek ürünlerin tercihinde ilk sırada  et ve yumurta olmalıdır Çünkü hayvanlar organik olarak yetiştirilmiyorsa beslendikleri ortamdan yoğun olarak sağlığa zararlı maddeleri vücutlarına almakta ve yağ dokularında uzun süre depolanmakta, onların eti, sütü veya yumurtalarına geçmektedir. Ayrıca bu hayvanlara verilen antibiyotik ve büyüme hormonları da tüketilmeleri esnasında bizim vücudumuza geçerek sağlık için risk oluşturmaktadır! Birçok bilimsel araştırma tarımda kullanılan kimyasal ilaçların sağlığı olumsuz etkilediğini kanıtlamış. Burada en fazla etkilenen çocuklar, çiftçiler ve tarımda çalışan işçilerdir. Ekolojik ürün alarak çocuklarımızı ve kendi sağlığınızı çevremizi korumuş olur. Organik olmayan topraklarda kimyasal ilaçlama yapılır. Kimyasal ilaçlama her türlü canlıyı yok eder. Eko sistem bozulur, çorak topraklara dönüşür. Sentetik kimyasal ilaçların kullanımı ekolojik üretimde yasak olduğundan yer altı su kaynaklarına kimyasalların  karışması önlenmiş olur. Organik tarımın amaçları bitkileri, insanları, hayvanları korumaktır. Ekolojik üretim yapan çiftçiler aldıkları sertifikayla ürünlerine ek bir değer katar ve sağlıklı ürünler üretirler. Organik ürünlerin garantisi ve sertifikası vardır. Organik olarak üretilen ürünlerin sertifikalı satılması kanunla zorunlu tutulmuştur. Organik tarımda GDO'lu üretim yasaktır.